Brodawki wirusowe

Brodawki (zwane kurzajkami) są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). W obrębie stóp umiejscawiają się zwykle na podeszwie, palcach i w okolicach paznokci. Występują pojedynczo lub mnogo tworząc mozaikę i zajmując większą powierzchnię skóry.

Początkowo brodawki są małymi grudkami o gładkiej powierzchni. Rosnąc zmieniają kolor na brązowy, stają się zrogowaciałe, przybierają kalafiorowaty kształt, mają twarde krawędzie a w środku zmiany widoczne są ciemne punkty. Brodawki na stopie są płaskie i często wrastają w głąb skóry pod wpływem nacisku ciężaru ciała. Mogą wtedy sprawiać dolegliwości bólowe co przeszkadza w chodzeniu dlatego często mylone są z odciskami.

PAMIĘTAJ!!! Jeśli zauważysz zmianę na stopie sprawiającą ból podczas chodzenia nie zwlekaj! Zgłoś się do podologa. Może to być brodawka, która często przez Pacjentów mylona jest z odciskiem. Stosowanie różnego rodzaju plastrów, płynów lub maści na odciski niejednokrotnie powoduje powiększenie lub  rozsiewanie brodawek a nie ich usunięcie.

W przypadku brodawek wirusowych (kurzajek) w gabinecie podologicznym nie stosuje się metod inwazyjnych. Terapia bywa długotrwała, wymaga współpracy z podologiem oraz bezwzględnej dyscypliny ze strony pacjenta.

W gabinecie Podo-Vita oferujemy państwu usuwanie brodawek metodą chemiczną. Polega ona na stworzeniu środowiska niesprzyjającego rozwojowi wirusa przez nakładanie na brodawki odpowiednio dobranego środka farmakologicznego, którego działanie doprowadzi do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry.

Innym sposobem usuwania kurzajek jest terapia ciekłym azotem czyli metoda leczenia zimnem polegająca na miejscowym, silnym zamrożeniu zmienionej tkanki i w konsekwencji jej destrukcji.

Parowanie podtlenku azotu (N2O) odbywa się w temperaturze -89 °C i przekształcane jest w energię terapeutyczną. Wynikiem pochłaniania energii z otoczenia jest efekt zamrożenia i pękania komórek, dzięki wytrącaniu się kryształków lodu. Głębokość zamrażania wynosi 2-3 mm, czyli pełną grubość naskórka i skóry właściwej łącznie. W ciągu 24-48 godzin od chwili zabiegu w zamrożonym miejscu uformuje się strup, który odpadnie po 10-14 dniach pozostawiając ziarninę.

Zabiegi krioterapii cieszą się dużym uznaniem wśród pacjentów dlatego, że jest to wysoce skuteczna metoda a czas trwania zabiegu krótki.

Czynniki sprzyjające występowaniu brodawek:

  • obniżenie odporności
  • korzystanie z miejsc publicznych (basen, sauna, siłownia)
  • rozdrapywanie istniejących brodawek sprzyja ich rozprzestrzenianiu na skórze