Stopy diabetyków i seniorów

STOPY DIABETYKÓW

Zmiany w obrębie skóry stóp diabetyka to zaburzenia ciepłoty, sprężystości (pękanie), nawilżenia (suchość), zanik owłosienia, zmiany troficzne, powstawanie modzeli, owrzodzenia z ogniskami martwicy, zaburzenia wzrostu paznokci.

Cukrzyca przyczynia się również do upośledzenia unerwienia stopy co objawia się zmniejszoną lub całkowita utratą czucia, upośledzeniem odczuwania bólu, temperatury, nadmiernego ucisku.

W wyniku zmniejszonej odporności skóry diabetyka na czynniki mechaniczne jest ona bardziej podatna na uszkodzenia np. podczas nieprawidłowo wykonanego pedicure. Należy pamiętać, że nawet niewielkie skaleczenie w obrębie stóp może prowadzić do poważnych konsekwencji ponieważ sprzyja zakażeniu i powstawaniu owrzodzeń.

Profesjonalne, regularnie wykonywane zabiegi w gabinecie podologicznym są dla osób chorych na cukrzycę szczególnie istotne, bowiem odpowiednia pielęgnacja pomaga zapobiec rozwinięciu się Zespołu Stopy Cukrzycowej.

W gabinecie Podo-Vita posiadamy wiedzę, umiejętności i sprzęt niezbędny do bezpiecznego wykonania specjalistycznego zabiegu pielęgnacji stóp u diabetyków.

Pamiętaj ! Normalizacja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta, leczenie nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz utrzymywanie możliwie najbardziej prawidłowej glikemii, zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji domowej

 • oglądaj dokładnie stopy (część podeszwową, paznokcie, przestrzenie międzypalcowe),
 • myj stopy w wodzie o temp. nie przekraczającej 37?C
 • dokładnie i delikatnie osuszaj stopy, zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych
 • stosuj kremy nawilżająco-natłuszczające przeznaczone dla diabetyków z pominięciem przestrzeni międzypalcowych
 • sprawdzaj wnętrze butów przed założeniem
 • ćwicz stopy.

Najważniejsze środki ostrożności - zasada 5 x NIE!!!

 • Nie chodź nigdy boso!
 • Nie narażaj stóp na skaleczenia!
 • Nie zbliżaj nóg do grzejników!
 • Nie myj stóp w gorącej wodzie!
 • Nie używaj ostrych przyborów do pielęgnacji stóp!

STOPY SENIORÓW

W gabinecie Podo-Vita w sposób fachowy i bezpieczny zadbamy o paznokcie i skórę stóp osób starszych.

Wraz z wiekiem pojawiają się zmiany w kształcie, barwie i grubości płytki paznokciowej. W wyniku zaburzeń krążenia obwodowego spowolniony jest wzrost paznokci, dochodzi do znacznego ich pogrubienia i przerostu a płytka może ulegać charakterystycznemu zakrzywieniu.

Z powodu słabszego wzroku, mniejszej sprawność ruchowej i zaburzeń czucia w stopach samodzielna pielęgnacja stóp przez osoby starsze może okazać się kłopotliwa a nawet niebezpieczna.

Brak prawidłowej i systematycznej pielęgnacji stóp może doprowadzić do powstania deformacji paznokci, bolesnych zmian na skórze i w efekcie utrudnić sprawne poruszanie.