Brodawki wirusowe

Brodawki (zwane kurzajkami) są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). W obrębie stóp umiejscawiają się zwykle na podeszwie, palcach i w okolicach paznokci. Występują pojedynczo lub mnogo tworząc mozaikę i zajmując większą powierzchnię skóry.

Początkowo brodawki są małymi grudkami o gładkiej powierzchni. Rosnąc zmieniają kolor na brązowy, stają się zrogowaciałe, przybierają kalafiorowaty kształt, mają twarde krawędzie a w środku zmiany widoczne są ciemne punkty. Brodawki na stopie są płaskie i często wrastają w głąb skóry pod wpływem nacisku ciężaru ciała. Mogą wtedy sprawiać dolegliwości bólowe co przeszkadza w chodzeniu dlatego często mylone są z odciskami.

PAMIĘTAJ!!! Jeśli zauważysz zmianę na stopie sprawiającą ból podczas chodzenia nie zwlekaj! Zgłoś się do podologa. Może to być brodawka, która często przez Pacjentów mylona jest z odciskiem. Stosowanie różnego rodzaju plastrów, płynów lub maści na odciski niejednokrotnie powoduje powiększenie lub  rozsiewanie brodawek a nie ich usunięcie.

W przypadku brodawek wirusowych (kurzajek) w gabinecie podologicznym nie stosuje się metod inwazyjnych. Terapia bywa długotrwała, wymaga współpracy z podologiem oraz bezwzględnej dyscypliny ze strony pacjenta.

 

Czynniki sprzyjające występowaniu brodawek:

  • obniżenie odporności
  • korzystanie z miejsc publicznych (basen, sauna, siłownia)
  • rozdrapywanie istniejących brodawek sprzyja ich rozprzestrzenianiu na skórze