GRZYBICA PAZNOKCI
Grzybica paznokci stanowi prawie połowę wszystkich schorzeń paznokci. Nie ustępuje samoistnie. Najczęściej najpierw zainfekowany jest paluch. Płytka paznokciowa przybiera charakterystyczny wygląd. Staje się matowa, zmienia zabarwienie od białawego przez żółty do brunatnego, jest krucha, pogrubiona. O zajęciu płytki paznokciowej przez grzybicę może świadczyć nawet jeden z tych objawów. W zaawansowanych przypadkach paznokieć może odkleić się od łożyska, spełznąć, wykruszyć, ulec całkowitej destrukcji.
Terapia jest długotrwała, trudna i wymaga bezwzględnej dyscypliny oraz współpracy z lekarzem. Najlepsze efekty daje połączenie leczenia doustnego i miejscowego wspomaganego zabiegami podologicznymi. Paznokcie z zaawansowaną infekcją grzybiczą powinny być bezwzględnie oczyszczone. Podolog bezboleśnie usunie zgrubiałe i kruche części paznokcia grzybiczego. Jeżeli będzie możliwość to zrekonstruuje płytkę przy pomocy przeciwgrzybiczej masy do rekonstrukcji paznokci.
Co sprzyja grzybicy paznokci?
- miejsca publiczne: baseny, hotele, szatnie sportowe
- osłabienie odporności
- długotrwałe leczenie antybiotykami, lekami immunosupresyjnym
- urazy paznokci
GRZYBICA STÓP
Grzybica stóp (stopa atlety, stopa sportowca) należy do najczęściej występujących dermatoz. Objawem klinicznym jest zwykle maceracja skóry i obecność szczelin w przestrzeniach międzypalcowych, ale infekcja może rozszerzyć się na podeszwy stóp, gdzie przyjmuje postać suchej, hiperkeratotycznej łuski.
Co sprzyja grzybicy stóp?
- potliwość stóp
- zaburzenia krążenia w obrębie kończyn
- noszenie nieprzewiewnego obuwia
- brak właściwej pielęgnacji
BADANIE MYKOLOGICZNE
W gabinecie podologicznym Podo-Vita oferujemy Państwu pobieranie materiału do badania mykologicznego. Zabieg mający na celu uzyskanie materiału do badania w gabinecie podologicznym jest szybki i bezbolesny. Materiał przekazywany jest do laboratorium w jałowym pojemniku, gdzie poddany jest bezpośredniemu badaniu mikroskopowemu a następnie specjalnej hodowli. Po około 4 tygodniach pacjent otrzymuje wynik z mykogramem czyli testem wrażliwości wyhodowanych grzybów na leki przeciwgrzybicze. Z wynikiem Pacjent udaje się do specjalisty dermatologa w celu wdrożenia terapii lekami.
Przygotowanie do badania
Należy pamiętać, że leczenie jakimikolwiek (nie tylko przeciwgrzybiczymi) maściami, kremami, płynami czy stosowanie leków ogólnych (tabletki) może wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Do badania mykologicznego należy zgłosić się przed rozpoczęciem terapii lub dopiero dwa tygodnie po zaprzestaniu leczenia. W dniu pobrania materiału do badania nie należy myć miejsca zmienionego chorobowo.
W przypadku uzyskania wyniku ujemnego tzn. stwierdzenia braku obecności grzyba, ale w sytuacji gdy obraz kliniczny silnie sugeruje grzybiczą przyczynę zmiany chorobowej, badanie należy powtórzyć.
Pamiętajmy! Najważniejsza jest profilaktyka!
- Chodź w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Zainfekowane grzybicą obuwie powinno być wysterylizowane lub zniszczone.
- Dokładnie i regularnie oglądaj swoje stopy. Jeżeli jest Ci trudno, poproś o to bliską Ci osobę
- Dbaj o higienę. Po codziennym umyciu stóp dokładnie osusz stopy i przestrzenie między palcami.
- Zwalczaj nadpotliwość stóp.
- Jeżeli wybierasz się na pedicure, korzystaj z usług gabinetów, które sterylizują narzędzia.
- W razie jakichkolwiek podejrzeń o grzybicę skontaktuj się z dermatologiem lub podologiem.
- Chodź wyłącznie we własnym obuwiu.
- Nigdy nie korzystaj z cudzych, używanych ręczników ani nie dawaj nikomu swojego ręcznika.
- Na basen zawsze zabieraj zmienne obuwie. Nie chodź boso po niezdezynfekowanych powierzchniach.